Tipy a triky z našeho servisního oddělení

Máte otázky k tématům z našeho servisu?

V této rubrice najdete pravidelně praktické informace z provozu

Připojení robotů ke stávajícím strojům – kdykoli s fou HEIDENHAIN

Nedostatek kvalifikované pracovní síly, úspora času, bezobslužné směny – existují dobré důvody pro automatizaci výroby. Ale investovat hned do nového stroje? V případě obráběcích strojů s řídicím systémem HEIDENHAIN může být zajímavé i dovybavení robotickou buňkou. Aby bylo zajištěno, že roboti a řídicí systém hladce komunikují, zajišťuje servis fy HEIDENHAIN podporu během připojování.

A to je rychlejší, než si možná myslíte: Pro připojení robotické buňky Sherpa s robotem Yaskawa ke stávajícímu stroji ve společnosti DUSA-TEC GmbH ve Fellbachu byly zapotřebí pouze čtyři hodiny online podpory z oddělení PLC a tímto způsobem bylo možné realizovat jednoduché, ale velmi efektivní automatizační řešení pro zakládání a vykládání obrobků velmi úsporným způsobem.

HEIDENHAIN Servis ve spolupráci s dodavatelem robotické buňky a vámi, uživatelem stroje, mimo jiné analyzuje a řeší následující body a úkoly:

 • Podpora při analýze a hodnocení rizik

Může být bezpečnost zajištěna prostřednictvím mechanického omezení přístupu nebo musí být vyvinuto speciální řešení pro Cobota ve spolupráci člověka s robotem?

 • Komunikace

Jaká rozhraní jsou k dispozici pro zajištění komunikace různých řídicích systémů v jejich vlastních jazycích a tím synchronizace robotické buňky s obráběcím strojem ve výrobním procesu?

 • Otevřenost systému

Do jaké míry musí být externí systémoví integrátoři schopni dohlížet na automatizační systém a obráběcí stroj, např. během montáže nebo údržby

Standardy, jako je připojení prostřednictvím IO-signálů, Profinet RT nebo rozhraní OPC UA, které je již široce používáno ve světě automatizace, umožňují rychlou a snadnou systémovou integraci robotů různých typů a výrobců. Řídicí systém robota je zároveň podporován mnoha funkcemi řídicích systémů Heidenhain, jako je správa palet.                        

Příklady funkcí robota, které mohou převzít řídicí systémy HEIDENHAIN:

Zpracování tabulky palet – od iTNC 530

Využití správy palet pro organizovaný proces automatické výměny obrobku

 • Tabulka palet se vybere a spustí v režimech Chod programu po bloku a Chod programu po blocích jako normální obráběcí program s PGM MGT
 • Paletové položky (PAL) a upínací položky (FIX) vedou k vyvolání NC-makra
 • Může být také předáno konkrétní číslo nástroje nebo místo
 • Položky programu (PGM) jsou prováděny jako PGM CALL

Založení a výměna obrobků – připojení prostřednictvím IO-signálů

Automatizace se snadným sledováním obrobků pomocí robota s kamerou

 • NC-program dává robotu startovací signál pro robota k založení a výměně obrobku
 • Robot zpracovává naprogramované sekvence a přebírá řízení periferních zařízení (např. otevírání dveří, vyjímání a zakládání obrobků včetně automatického uvolňování, ofukování a upínání obrobku, zavírání dveří atd.)
 • Robot odešle zprávu o dokončení do řídicího systému pro restart NC-programu

Ovládání robota pomocí ovládacího panelu NC-stroje nebo NC-programu – klientské rozhraní serveru OPC UA

Vyvolání různých robotických úloh v NC-programu, vývoj a optimalizace nových obráběcích procesů (např. soustružení obrobků, svařování apod.)

 • Roboty nebo Coboty lze připojit k řídicím systémům Heidenhain od verze iTNC 530 s HSCI nezávisle na PLC-programu
 • Požadované ovládací masky v Pythonu lze vytvořit na řídicím systému
 • Připojení lze použít na všech strojích s řízením HEIDENHAIN ve vaší dílně
 • Snadné připojení k síti přes Ethernet

Helpline pro PLC-programování vám s radostí odpoví na otázky týkající se připojení automatizačních a robotických řešení k vašemu stávajícímu stroji s řízením HEIDENHAIN. Jednoduše nás kontaktujte:

PLC-programování TNC
service.plc@heidenhain.de
Tel: +49 8669 31 3102

Kontaktní osoba – Servis

Oddělení oprav a náhradních dílů

+420 272 680 792

servis@heidenhain.cz