Tipy a triky z našeho servisního oddělení

Máte otázky k tématům z našeho servisu?

V této rubrice najdete pravidelně praktické informace z provozu

ESD-ochrana pro vrácené zboží – zamezení poškození

Přístroj je vadný a zašlete jej zpět do servisu HEIDENHAIN. Zatím je to dobré a dost otravné kvůli vynaloženému úsilí. Při balení a odesílání však udělejte prosím trochu práce navíc a ujistěte se, že zařízení zasílaná k opravě mají správnou ESD-ochranu. V těchto Service News bychom vám rádi poskytli několik tipů pro správnou manipulaci a balení elektronických součástek a zařízení. 

Abyste zajistili, že elektronická součást nebo zařízení nebude dále poškozeno elektrickým výbojem během demontáže a přepravy, stačí dodržovat několik základních pravidel a preventivních opatření podle IEC 61340-5-1, IEC 61340-5-2 a IEC. 61340-4-1:

 1. Obecně předpokládejte, že všechny elektronické součásti a sestavy jsou ohroženy elektrostatickým výbojem (ESD). Výboj člověk vnímá až od nabití na cca 3000 voltů. Citlivá elektronika se však může poškodit i při výrazně nižším napětí.
 2. Komponenty citlivé na ESD skladujte a přepravujte v ochranných obalech proti ESD. Optimální je originální balení přístroje, nebo – v případě použití HEIDENHAIN Service Exchange – balení náhradního přístroje. V každém případě se vyhněte plastům se silným nábojem, jako jsou:
  • klasická fólie a bublinková fólie
  • konvenční polystyrénový výplňový materiál
  • běžná tkanina ze syntetických vláken
 3. Při manipulaci zajistěte řádné uzemnění pracoviště (např. nářadí, pracovní stůl, obal) a osoby. 
Obrázek ukazuje vhodné pracoviště
 1. Řemínek na zápěstí s zemnicím vodičem 1 MOhm pro osobní uzemnění
 2. Možnost uzemnění pro náramky, podložky, stolní podložky atd. pro vyrovnání potenciálu
 3. Disipativní boty
 4. Disipativní podlaha nebo podlahová rohož

4. Pravidelně kontrolujte funkci ESD-ochranného systému a dodržujte národní bezpečnostní předpisy

Máte-li jakékoli dotazy týkající se balení vašich zařízení HEIDENHAIN pro vrácení, zákaznický servis fy HEIDENHAIN nebo vaše místní zastoupení fy HEIDENHAIN vám kdykoli rádi pomohou a poradí.